COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 173.06 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 173.00892397 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 173.00892397 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 141 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 92.7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
A non-essential amino acid. It is found primarily in gelatin and silk fibroin and used therapeutically as a nutrient. It is also a fast inhibitory neurotransmitter.
