71054-78-9
Product Name:
4-[(1,1-dioxo-1,2-benzothiazol-3-yl)amino]butanoic acid
Formula:
C11H12N2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 268.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 268.05177804 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 268.05177804 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 452 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
