COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 364.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 364.15220310 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 364.15220310 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 763 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Gibberellin A8 is a C19-gibberellin, initially identified in Phaseolus coccineus. It differs from gibberellin A1 in the presence of an extra beta-OH group at C-3 (gibbane numbering). It has a role as a plant metabolite. It is a lactone, a gibberellin monocarboxylic acid and a C19-gibberellin. It is a conjugate acid of a gibberellin A8(1-).
