70336-11-7
Product Name:
2H-Pyrazino[1,2-a]pyrazine-2-carboxaldehyde,octahydro-8-methyl-(9CI)
Formula:
C9H17N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 183.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 183.137162174 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 183.137162174 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 197 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
