70206-27-8
Product Name:
β-D-Glucopyranoside, (1S,4aR,5R,7S,7aS)-1,4a,5,6,7,7a-hexahydro-5-hydroxy-7-methyl-7-[[(2E)-1-oxo-3-phenyl-2-propen-1-yl]oxy]cyclopenta[c]pyran-1-yl
Formula:
C24H30O10
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 478.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 478.18389715 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 478.18389715 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 155 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 780 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
