701288-52-0
Product Name:
ethyl 3-[4-methyl-2-oxo-7-(2-oxo-2-propan-2-yloxyethoxy)chromen-3-yl]propanoate
Formula:
C20H24O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 376.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 376.15220310 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 376.15220310 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 593 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
