700815-33-4
Product Name:
1-(3-cyanopyridin-2-yl)piperidine-4-carboxamide
Formula:
C12H14N4O
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | >34.5 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 230.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 230.11676108 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.11676108 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 327 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
