COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 288.80 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 288.0923934 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 288.0923934 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 296 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
A histamine congener, it competitively inhibits HISTAMINE binding to HISTAMINE H2 RECEPTORS. Cimetidine has a range of pharmacological actions. It inhibits GASTRIC ACID secretion, as well as PEPSIN and GASTRIN output.
