698981-16-7
Product Name:
3,7-bis(ethylthio)-12-isopropyl-12,13-dihydro-10H-pyrano[4',3':4,5]thieno[3,2-e]bis([1,2,4]triazolo)[4,3-a:4',3'-c]pyrimidine
Formula:
C18H22N6OS3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 434.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 434.10172287 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 434.10172287 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 150 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 573 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
