6985-95-1
Product Name:
N-(2,3-Dihydro-2-oxo-1H-benzimidazol-5-yl)-3-hydroxy-4-[(2-methoxy-4-nitrophenyl)azo]-2-naphthalenecarboxamide
Formula:
C25H18N6O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 498.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 498.12878232 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 498.12878232 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 170 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 897 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
