698-87-3
Product Name:
BENZYLMETHYLCARBINOL
Formula:
C9H12O
Synonyms:
(±)-α-Methylphenethyl alcohol;(±)-1-Phenyl-2-propanol
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Clear colorless liquid; [Sigma-Aldrich MSDS] |
|---|---|
| Vapor Pressure | 0.01 [mmHg] |
| Kovats Retention Index | 1212 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Alcohols and Polyols, Other |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H227:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 136.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 136.088815002 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.088815002 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 84.7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


