697765-49-4
Product Name:
Poly(tert-Butyl Acrylate)-block-Poly(styrene) (Copolymer, 10:11)
Formula:
C15H20O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 232.32 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 232.146329876 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.146329876 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 188 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
