69762-08-9
Product Name:
sodium 4-[(5-amino-3-methyl-1-phenyl-1H-pyrazol-4-yl)azo]-2,5-dichlorobenzenesulphonate
Formula:
C16H12Cl2N5NaO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 448.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 446.9935601 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 446.9935601 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 647 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
