69747-55-3
Product Name:
1-STEAROYL-2-HYDROXY-SN-GLYCERO-3-PHOSPHOETHANOLAMINE
Formula:
C23H48NO7P
Synonyms:
1-octadecanoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine; PE(18:0/0:0); 11070
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 481.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 25 |
| Exact Mass | 481.31683987 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 481.31683987 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 133 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 471 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1-stearoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine zwitterion is a 1-acyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine zwitterion obtained by transfer of a proton from the amino to the phosphate group of 1-stearoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine. It is a lysophosphatidylethanolamine zwitterion 18:0 and a 1-acyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine zwitterion. It is a tautomer of a 1-stearoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine.
