COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 184.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 184.02325462 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 184.02325462 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 362 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-hydroxyisouric acid is an oxopurine that is 5,7-dihydro-1H-purine-2,6,8(9H)-trione in which the hydrogen at position 5 is substituted by a hydroxy group. It has a role as a human metabolite and a mouse metabolite. It is functionally related to a 5,7-dihydro-1H-purine-2,6,8(9H)-trione. It is a conjugate acid of a 5-hydroxyisouric acid anion.
