695205-26-6
Product Name:
3,5-dimethoxy-N-(2-pyridin-3-ylpiperidine-1-carbothioyl)benzamide
Formula:
C20H23N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 385.14601278 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.14601278 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 507 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
