69460-80-6
Product Name:
2(3H)-Furanone, dihydro-3-((S)-hydroxyphenylmethyl)-4-((1-methyl-1H-im idazol-4-yl)methyl)-, (3S,4R)-
Formula:
C16H18N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 286.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 286.13174244 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 286.13174244 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 371 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2(3H)-Furanone, dihydro-3-((S)-hydroxyphenylmethyl)-4-((1-methyl-1H-imidazol-4-yl)methyl)-, (3S,4R)- is a natural product found in Pilocarpus microphyllus with data available.
