694499-80-4
Product Name:
2-[3-[3-(1,3-benzothiazol-2-yl)-4-oxoquinazolin-2-yl]propyl]isoindole-1,3-dione
Formula:
C26H18N4O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 466.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 466.10996162 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 466.10996162 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 854 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
