6937-33-3
Product Name:
Arsonous dichloride, [4-([1,1'-biphenyl]-4-ylcarbonyl)phenyl]- (9CI)
Formula:
C19H13AsCl2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 403.1 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 401.955940 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.955940 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 379 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
