692762-14-4
Product Name:
2,2-diphenyl-N-(6-pyrrolidin-1-ylsulfonyl-1,3-benzothiazol-2-yl)acetamide
Formula:
C25H23N3O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 477.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 477.11808395 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 477.11808395 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 750 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
