692263-66-4
Product Name:
ethyl 5-acetyl-2-[[2-(4-chloro-3-methylphenoxy)acetyl]amino]-4-methylthiophene-3-carboxylate
Formula:
C19H20ClNO5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 409.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 409.0750716 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 409.0750716 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 560 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
