69120-06-5
Product Name:
5-(6-Hydroxybenzofuran-2-yl)-2-(3-methyl-2-butenyl)-1,3-benzenediol
Formula:
C19H18O4
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 198 - 199 °C |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 310.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 310.12050905 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 310.12050905 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 419 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Moracin C is a member of benzofurans.
