690691-82-8
Product Name:
7,7-dimethyl-N-(4-nitrophenyl)-2-oxo-1,8-dioxaspiro[4.5]decane-4-carboxamide
Formula:
C17H20N2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 348.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 348.13213636 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 348.13213636 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 564 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
