68999-92-8
Product Name:
ETHYL 5-(BENZYLOXYCARBONYL)-2,4-DIMETHYL-3-PYRROLEPROPIONATE
Formula:
C19H23NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 329.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 329.16270821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.16270821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 68.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 420 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
