CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | 2-pentene, (z)- appears as a colorless liquid with a hydrocarbon odor. Usually found as a technical grade consisting of a mixture of isomers. Insoluble in water. Used as a solvent in organic synthesis and as a polymerization inhibitor. |
|---|---|
| Color/Form | Liquid |
| Boiling Point | 36.9 °C |
| Melting Point | -151.4 °C |
| Flash Point | less than -4 °F (NFPA, 2010) |
| Solubility | In water, 203 mg/l @ 25 °C |
| Density | 0.6556 @ 20 °C/4 °C |
| Vapor Density | 2.4 (Air= 1) |
| Vapor Pressure | 495.0 [mmHg] |
| Surface Tension | 16.80 dyne/cm @ 25 °C |
| Refractive Index | Index of refraction: 1.3830 °C/D |
| Kovats Retention Index | 514 516 510.3 510.35 510 515.3 519.6 519 514 515 515 512 512.4 515 515 514 514 515 515 515 515 515 509.4 511.1 512.1 512.7 514.4 514.5 514.6 514.6 514.7 514.8 514.9 516.2 514 515 515 510 505 510.7 511 499.5 520 515 511 510.2 518 515 515 513 511 515 511 505 517 527 |
| Other Experimental Properties | Specific gravity: 0.668 @ 25 °C |
| Chemical Classes | UVCB |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 70.13 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 70.078250319 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 70.078250319 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 27 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-pentene, (z)- appears as a colorless liquid with a hydrocarbon odor. Usually found as a technical grade consisting of a mixture of isomers. Insoluble in water. Used as a solvent in organic synthesis and as a polymerization inhibitor.
