688765-20-0
Product Name:
Ethanone, 2-(1-methyl-1H-indol-3-yl)-1-[4-(2-pyridinyl)-1-piperazinyl]-
Formula:
C20H22N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 334.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 334.17936134 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 334.17936134 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 463 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
