688038-35-9
Product Name:
3-[2-(5-bromothiophen-2-yl)-2-oxoethyl]-3-hydroxy-1-(propan-2-yl)-1,3-dihydro-2H-indol-2-one
Formula:
C17H16BrNO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 394.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 393.00343 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 393.00343 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 500 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
