68704-91-6
Product Name:
1-Butanol, 4,4'-[1,10-decanediylbis(thio)]bis[2-amino- (9CI)
Formula:
C18H40N2O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 19 |
| Exact Mass | 380.25312087 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.25312087 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 143 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 225 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
