68686-54-4
Product Name:
1-(2,6-bis(2-(trifluoromethyl)phenyl)pyridin-4-yl)-2-(dibutylamino)ethanol
Formula:
C29H32F6N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 538.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 538.24188262 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 538.24188262 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 621 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
