686772-53-2
Product Name:
2-((3-(4-ethoxyphenyl)-4-oxo-3,4,6,7-tetrahydrothieno[3,2-d]pyrimidin-2-yl)thio)-N-(naphthalen-1-yl)acetamide
Formula:
C26H23N3O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 489.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 489.11808395 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 489.11808395 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 837 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
