CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | D-limonene is a clear colorless mobile liquid with a pleasant lemon-like odor. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Color/Form | Oil |
| Odor | Citrus odor |
| Taste | FRESH, CITRUS TASTE |
| Boiling Point | 348 to 349 °F at 760 mmHg (NTP, 1992) |
| Melting Point | -142.4 °F (NTP, 1992) |
| Flash Point | 119 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | less than 1 mg/mL at 67.1 °F (NTP, 1992) |
| Density | 0.8411 at 68 °F (NTP, 1992) - Less dense than water; will float |
| Vapor Density | 4.69 (NTP, 1992) - Heavier than air; will sink (Relative to Air) |
| Vapor Pressure | 1 mmHg at 57 °F ; 5 mmHg at 104.7 °F; 10 mmHg at 128.8 °F (NTP, 1992) |
| LogP | log Kow = 4.57 |
| Henry's Law Constant | Henry's Law constant = 0.0281 atm-cu m/mole at 25 °C |
| Stability/Shelf Life | Oxidizes to a film in air, oxidation behavior similar to that of rubber or drying oils. /Limonene/ |
| Optical Rotation | Specific optical rotation: +123.8 deg at 19.5 °C/D |
| Autoignition Temperature | 237 °C |
| Decomposition | When heated to decomp it emits acrid smoke and fumes. |
| Heat of Combustion | 19,250 Btu/lb = -10,840 cal/g = -454X10+5 J/kg |
| Heat of Vaporization | 140 Btu/lb |
| Surface Tension | 26 dynes/cm |
| Refractive Index | Index of refraction: 1.4730 at 20 °C/D |
| Other Experimental Properties | BP: 175.5-176 °C at 763 mm Hg; Specific gravity: 0.8402 at 20.5 °C/4 °C; Index of refraction: 1.4743 at 21 °C/D; Specific optical rotation: -101.3 deg at 19.5 °C/D |
| Chemical Classes | Biological Agents -> Terpenes |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids H304:Aspiration hazard H315:Skin corrosion/irritation H317:Sensitisation, Skin H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 136.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 136.125200510 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.125200510 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 163 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
D-limonene is a clear colorless mobile liquid with a pleasant lemon-like odor. (NTP, 1992)




