68636-50-0
Product Name:
4-Aminophenyl 2,3,6-Tri-O-acetyl-4-O-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl--D-glucopyranosyl)--D-glucopyranoside
Formula:
C32H41NO17S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 743.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 19 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 743.20952001 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 743.20952001 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 263 Ų |
| Heavy Atom Count | 51 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1270 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
