CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Dihydrourea is a colorless prisms. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Melting Point | Decomposes with partial melting at 216-223 °F (NTP, 1992) |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 92.05 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 92.02219199 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 92.02219199 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 46.8 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Dihydrourea is a colorless prisms. (NTP, 1992)
