685862-28-6
Product Name:
2,2'-[1,2-ethanediylbis(oxy)]bis[5-bromopyridine]
Formula:
C12H10Br2N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 374.03 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 373.90885 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.91090 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 222 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
