685534-53-6
Product Name:
2-Propenoic acid, 3-(2-bromo-4-chlorophenyl)-, (2E)-
Formula:
C9H6BrClO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 261.50 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 259.92397 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 259.92397 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 218 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
