68522-13-4
Product Name:
Androsta-1,4-dien-3-one, 17,17-bis(ethylthio)-9-fluoro-11-hydroxy-, (11β)- (9CI)
Formula:
C23H33FO2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 424.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 424.19060080 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 424.19060080 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 728 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
