685130-94-3
Product Name:
1-(2,4-dimethylphenyl)-5-propyl-1,3,5-triazinane-2-thione
Formula:
C14H21N3S
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | >39.5 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.40 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 263.14561886 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.14561886 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 50.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 295 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
