685113-00-2
Product Name:
N-(4-fluorophenyl)-5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine
Formula:
C9H8FN3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 209.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 209.04229660 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 209.04229660 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 185 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
