685108-22-9
Product Name:
2,3-DIMETHOXY-11-[4-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]-5,11,12,12A-TETRAHYDROPYRAZOLO[3',4':4,5]PYRIDO[2,1-A]ISOQUINOLIN-8(6H)-ONE
Formula:
C23H20F3N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 443.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 443.14567599 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 443.14567599 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 700 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
