685107-33-9
Product Name:
METHYL 4-[(2,3-DIPHENYL-6-QUINOXALINYL)OXY]BENZENECARBOXYLATE
Formula:
C28H20N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 432.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 432.14739250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 432.14739250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 623 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
