68478-97-7
Product Name:
2-Propanamine, compd. with boron trifluoride, reaction products with Bu glycidyl ether
Formula:
C10H23BF3NO2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Chemical Classes | UVCB |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 257.10 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 257.1773936 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.1773936 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 92.1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
