COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 378.12157168 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.12157168 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 107 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 638 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(2S,3R)-PPDA is a 1-(phenanthren-2-ylcarbonyl)piperazine-2,3-dicarboxylic acid that has 2S,3R-configuration. It has a role as a NMDA receptor antagonist. It is an enantiomer of a (2R,3S)-PPDA.
