683777-69-7
Product Name:
3-(phenylthio)-N-(4-(5,6,7,8-tetrahydronaphthalen-2-yl)thiazol-2-yl)propanamide
Formula:
C22H22N2OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 394.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 394.11735568 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 394.11735568 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 483 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
