683274-47-7
Product Name:
4-PHENYL-1,2,3-THIADIAZOLE-5-CARBONYL CHLORIDE
Formula:
C9H5ClN2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 224.67 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 223.9811117 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.9811117 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 221 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
