683250-21-7
Product Name:
(Z)-4-(2-cyano-2-(4-(2,4-dichlorophenyl)thiazol-2-yl)vinyl)-2-methoxyphenyl acetate
Formula:
C21H14Cl2N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 445.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 444.0102189 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 444.0102189 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 100 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 668 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
