681477-04-3
Product Name:
4,6-Isoquinolinediol, 5-amino-1,2,3,4-tetrahydro-7-methoxy- (9CI)
Formula:
C10H14N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 210.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 210.10044231 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.10044231 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 227 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
