681458-61-7
Product Name:
3-(4-nitrophenyl)-6-phenyl-5,6-dihydro-[1,2,4]triazolo[3,4-b][1,3,4]thiadiazole
Formula:
C15H11N5O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 325.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 325.06334578 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 325.06334578 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 434 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
