68132-91-2
Product Name:
Cuprate(6-), [2-[[[[3-[[4-chloro-6-[[4-[[4-chloro-6-[(3-sulfophenyl)amino]-1,3,5-triazin-2-yl]amino]-2,5-disulfophenyl]amino]-1,3,5-triazin-2-yl]amino]-2-hydroxy-5-sulfophenyl]azo]phenylmethyl]azo]-5-sulfobenzoato(8-)]-, pentasodium hydroge
Formula:
C38H21Cl2CuN14Na5O18S5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1371.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 33 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 1368.792330 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1368.792330 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 566 Ų |
| Heavy Atom Count | 83 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2590 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
