681269-57-8
Product Name:
4-benzoyl-N-(2-(3,4-dimethylphenyl)-2,6-dihydro-4H-thieno[3,4-c]pyrazol-3-yl)benzamide
Formula:
C27H23N3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 453.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 453.15109816 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 453.15109816 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 704 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
