679798-87-9
Product Name:
2-(5,6-dimethyl-4-oxo-3-prop-2-enylthieno[2,3-d]pyrimidin-2-yl)sulfanyl-N-naphthalen-1-ylacetamide
Formula:
C23H21N3O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 435.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 435.10751927 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 435.10751927 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 115 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 713 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
